Zworniki i konsole - Producent Elewacyjnych Profili Dekoracyjnych

Idź do spisu treści

Menu główne:

Zworniki i konsole

Zworniki i konsole

Zwornik w architekturze pełnił ważną rolę, kiedyś bowiem sklepienia łukowe były jedną z podstawowych form, a takie sklepienia wieńczył, a może właśnie zwierał blok kamienny często występujący  w formie trapezu. Taki blok kamienny był wmurowywany w samym szczycie łuku, był on dopasowany wręcz na wcisk tak, aby zakleszczył się w sklepieniu i trzymał w ryzach wszystkie jego elementy. Czasem pojawia się określenie zwornika jako klucza sklepienia, określenie to pochodzi z języka angielskiego keystone. Zworniki bardzo często przybierały podobnie jak kroksztyny formę dekoracyjną, ich lica były dekorowane rozmaitymi motywami roślinnymi, maszkaronami, kartuszami itp.
Konsola to w architekturze nic innego jak rodzaj ozdobnej podpory, czyli element na którym wspierać może się gzyms, profil podparapetowy, lub najzwyklejsza półka jeśli pomyślimy o zastosowaniu konsoli we wnętrzu budynku. Konsole często zdobione są motywami liści akantu, motywem łuskowym, lub plecionką. Z boku natomiast mogą mieć motyw woluty, czyli ornamentu na kształt spiralnie zawiniętej linii przypominającej nieco muszlę ślimaka, może być on również kojarzony z motywem zwiniętej trzcinowej maty.
Woluta bywa też elementem samodzielnym ,występować może w formie podwójnej - coś na kształt esownicy, można taką jej formę spotkać w polskich attykach z epoki renesansu lub innych zastosowaniach w budownictwie gdzie wypełnia ona przestrzeń pomiędzy kondygnacjami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego